Klotter på elskåp

2018-02-01 14:25

För närvarande klottras det extra mycket på elskåp i Danderyd. Kommunen uppskattar att medborgare felanmäler klotter på kommunal mark.

Ärenden som kommunen har juridisk rätt att hantera skickas vidare till entreprenör för åtgärd. Övriga ärenden skickas till ägaren av elskåpen som ansvarar för åtgärd.

Saneringen görs med högstrycksspruta och entreprenör är därför beroende av väderförhållanden. Är det kallt ute kan sanering med vatten innebära risk för halka, och vi behöver invänta mildare väder.

Beslut för åtgärd tas alltid på plats efter inspektion av felet. Trasiga eller öppna elskåp behöver åtgärdas innan sanering kan ske.

Upptäcker du klotter på kommunal mark tar vi tacksamt emot din felanmälan, gärna med bild.

Här kan du felanmala 

Stäng

Kontakta informationsansvarig

Rubrik: Klotter på elskåp

Fält markerade med (*) är obligatoriska och måste fyllas i.